Kobietowo / Pszczyna

Szkoła rodzenia

Poród bez tajemnic, pełen wiedzy i wsparcia. Przygotuj się świadomie do porodu.

Szkoła rodzenia

W naszej szkole rodzenia Kobietowo oferujemy Ci cykl spotkań w ramach edukacji przedporodowej. Zajęcia są darmowe po uprzednim dokonaniu zapisu i spełnieniu wymaganych kryteriów. W Kobietowie w Pszczynie nie realizujemy już rutynowych wizyt położnej środowiskowej w ramach opieki poporodowej*

*Oferujemy możliwość odbycia wizyt patronażowych pacjentkom z Czechowic-Dziedzic oraz pobliskich miejscowości. Patronaże są wykonywane przez zespół położnych środowiskowych z Kobietowa w Bielsku-Białej. Dojazd do pacjentki powyżej 10 kilometrów od bielskiej siedziby Kobietowa wiąże się z naliczeniem opłaty w wysokości 2 złotych za każdy dodatkowy kilometr, liczony w dwie strony. Chęć skorzystania z patronaży należy zgłosić przy dokonaniu zapisu na szkołę rodzenia.

Grupowe zajęcia w ramach szkoły rodzenia są refundowane przez NFZ.

nfz 1

Szkoła rodzenia

Skrót informacji o szkole rodzenia Kobietowo w Pszczynie:

01

Spotkania odbywają się w pod adresem: ul. Henryka Brodatego 1, Pszczyna.

02

Zajęcia odbywają się w dni robocze w godzinach popołudniowych, najczęściej o 18.00, radziej o 17.00 lub 19.00.

03

Grafik zajęć jest ustalany na bieżąco, w każdy weekend publikowany jest harmonogram spotkań na nowy tydzień, zobaczysz go na naszych mediach społecznościowych.

04

Czas trwania zajęć jest zależny od poruszanego tematu, jest to między 1,5 - 2,5 godziny.

05

W przypadku nieobecności, jest możliwość odrobienia zajęć z inną grupą.

06

Na zajęcia zapraszamy pary.

Plan spotkań w szkole rodzenia Kobietowo w Pszczynie:

01

Standard opieki okołoporodowej – Twoje prawa w ciąży, porodzie i połogu. Fizjologia i objawy niepoko­jące w ciąży – higiena, odżywianie, ubieranie, postawa, dolegliwości, seks.

02

Fizjologia noworodka – dlaczego płacze, wyprawka, jak i w co ubrać.

03

Noworodek – jak bezpiecznie podnosić i obracać. Kąpiel noworodka – kosmetyki, wanienka, tummy tub; pokaz i ćwiczenia.

04

Emocje w ciąży, porodzie i połogu. Zegar porodowy – tik/tak – poród ;) czas się zbierać?

05

Jaki jest dobry, idealny poród? Czy bać się porodu - reakcja stres - napięcie - ból, rola oddechu, dobre warunki do porodu, aktywność, pozytywne nastawienie, wiara w siebie, instynkt, praca z ciałem.

06

Zwiastuny porodu. Gdzie rodzić - ranking alternatywnych miejsc do porodu.

07

Poród naturalny a zmedykalizowany - czas porodu, odbieranie doznań, wpływ środków farmakologicznych i rękoczynów położniczych. Pierwszy okres porodu - co się dzieje z kobietą i dzieckiem, niespodzianki, jak złagodzić dolegliwości, rola partnera.

08

Drugi i trzeci okres porodu – co się dzieje z kobietą i dzieckiem, co partner może zrobić, parcie jak i kiedy, urazy krocza, jak je przygotować. Postępowanie z noworodkiem po porodzie – skóra do skóry, ocena Apgar. Łożysko, krew pępowinowa.

09

CC - wskazania, przebieg, sposoby znieczulenia. Pakujemy walizkę.

10

Ćwiczenia przygotowujące do porodu – relaks taniec porodowy, ćwiczenia rozciągające, izometryczne. Oddychanie – tor brzuszny i piersiowy, po co mi przepona? Pozycje wertykalne.

11

Stany przejściowe noworodka, postępowanie z noworodkiem w oddziale. Połóg - higiena, problemy i jak sobie z nimi radzić, baby blues, wsparcie rodziny.

12

Karmienie piersią – dlaczego, jak powstaje, warunki fizyczne i psychiczne, jak często. Techniki przystawiania, jak poznać, że dziecko jest najedzone. Karmienie - ewentualne problemy, przedmioty ułatwiające karmienie.

13

Ciąża przenoszona, poród prowokowany. Sposoby radzenia sobie z bólem porodowym: naturalne, farmakologiczne, ZO, TENS.

14

Dokumenty do porodu, plan porodu. Jak nosić maluszka – ręce, nosidła, chusty – pokaz i ćwiczenia.

Szkoła rodzenia

W Pszczynie dodatkowo realizujemy spotkania dla kobiet będących w kolejnych ciążach. Zapraszamy zarówno mamy, które już wcześniej ukończyły cały cykl naszych zajęć, jak i mamy, które spotykają się z Kobietowem po raz pierwszy. Spotkania grupy melanżowej odbywają się co dwa tygodnie, a tematy są dobierane według potrzeb. Osobą prowadzącą ten cykl jest położna Zosia Szeliga. Kobiety zainteresowane spotkaniami prosimy o bezpośredni kontakt z Zosią.

Jeżeli chcesz skorzystać z usługi, skontaktuj się z wybraną przez siebie położną → Położne.